понеділок, 6 лютого 2017 р.

Урок- сюжетна замальовка "Дмитро Білоус "Щедрий вечір"


Тема. Українські традиції у творах Дмитра Білоуса. Дмитро Білоус «Щедрий вечір». Основна думка твору. Щедрівки

Мета. Розширити знання учнів про творчість Дмитра Білоуса; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити учнів під час читання розмірковувати, уявляти, придивлятися, прислухатися; розвивати спостережливість, творчу уяву, чуття поетичного слова; виховувати любов до народних традицій.

Обладнання. Картки «Вправи для розвитку дихання», «Я люблю зиму …»; відеопрезентації «Безцінний скарб – Дмитро Білоус»; «Щедрик»; картки для гри «Знайди риму», «Довідкове бюро».

Хід уроку

I. Організаційний момент

1. Привітання
Учитель
Любі діти, у наш клас
Завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром!

Діти (звертаються до гостей)

Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас,
Всіх запрошуєм ласкаво
На урок у третій клас.

2. Аутотренінг
Учитель
Щоб урок наш був змістовним, гарним, треба бути активними, уважними, ввічливими, кмітливими. Давайте ми з вами повторимо правила роботи на уроці.

Діти (разом)

Я- школяр, я – особистість творча, я думаю, замислююсь, я аналізую, висловлюю свої думки, я хочу знати.

Учитель

- І тільки за таких умов ми зможемо отримати міцні знання.

І так, до роботи.

ІІ. Мовленнєва розминка

1. Вправи для розвитку дихання.

- Щоб ваші губки і язичок на уроці були слухняними, щоб ви виразно і з інтонацією читали, виконайте дихальні вправи:

1. Задми свічку.

2. Надуй кульку.

3. Годинник.

4. Понюхай квіточку.

5. Пий чай із блюдця.

6. Подуй на кульбабку.

- Нагадую, що кожну вправу необхідно виконувати від 3 до 5 разів.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Перевірка домашнього завдання.

Відгадайте загадку.

Хто наткав полотна

Аж від лісу до вікна.

І сміється, задається

Ось така ширина! (Зима)

- А чи любите ви зиму?

Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»

- Давайте складемо асоціативний кущ і ви напишете на дошці за що ви любите зиму.

- Я бачу, що ви дійсно дуже любите зиму.

Перевірка домашнього завдання

- Дома хлопчики повинні були підібрати приказки та прислів’я про зиму.

Хлопчики розказують підготовлені приказки та прислів’я про зиму.

- А дівчаткам домашнє завдання було відшукати прикмети зими?

Дівчатка зачитують прикмети зими.

- Молодці, гарно підготувались до уроку.




- Діти, а як можна назвати зиму лагідно, ніжно? (Зима-цариця, білосніжка, зимонька-зима).

- А якою буває зима? (Холодною, сніжною…)

- Послухайте вірш про зиму і скажіть, як у вірші автор називає зиму. (Читає вчитель?)

Чудо-коні прилетіли,

Скакуни в тих санях білі.

В санях тих сидить цариця

Білокоса, білолиця.

Рукавом махає,

Сріблом все вкриває.

- Як у вірші названо зиму? Чому вона названа царицею? Яке це срібло вона навкруги розсипає?

- Чим займаються взимку діти? Що ви робили на канікулах? (Відпочивали, колядували, щедрували).

- Колядували і щедрували на свята, адже взимку є багато свят. Які ви зимові свята знаєте?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

- Давайте подивимось на нашу дошку і прочитаємо тему сьогоднішнього уроку. (Українські традиції у творах Дмитра Білоуса. Дмитро Білоус «Щедрий вечір». Щедрівки)

- Про яке зі згаданих свят ми сьогодні будемо говорити?

- Із творчістю якого письменника познайомимося?

Перегляд відеопрезенації «Безцінний скарб – Дмитро Білоус»

- Ось тут на екрані ви бачите видані збірки Дмитра Білоуса. Окремі з них є на нашій виставці – вони із нашої шкільної бібліотеки. Також твори Білоуса є і у ваших підручниках.

- Сьогодні на уроці ми ознайомимось із віршем Дмитра Білоуса «Щедрий вечір».

Проте спочатку з’ясуємо значення деяких слів, які зустрінуться вам у цьому вірші.

Довідкове бюро

Покуть — в українській селянській хаті — куток навпроти печі.

Макітра — великий круглий глиняний посуд із широким отвором.

Чоло – частина обличчя над очима.

Настачити – заготувати, запасти в достатній кількості.

V. Опрацювання вірша Дмитра Білоуса «Щедрий вечір» (с. 114–115)

1. Виразне читання вірша вчителем

— Яке свято описано у вірші?

2. Словникова робота

— Перед тим, як ви самостійно почнете читати вірш, прочитаємо пірамідки слів «луною» (спочатку вчитель, потім учні).

               наш                                 рік

              чоло                               кутя

             коржі                              вечір

            обряди                           покуть

          шкварки                         макітра

         настачити                     затьмарили

1-й ряд знаходить відповіді на запитання в першій пірамідці, 2-й ряд знаходить відповіді в другій пірамідці.

- Прочитайте найкоротше слово, найдовше, прочитайте усі іменники, усі дієслова.

Фізкультхвилинка.

Хто це, хто це так втомився

І на парти похилився?

Треба дружно всім нам встати –

Фізкультпаузу почати.

- Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться,

За щасливий день вчорашній

Ви до сонця потягніться,

Веретеном покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

3. Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання вірша учнями

4. Робота над виразним читанням вірша.

— Як треба прочитати перші два рядки вірша? Прочитайте.

— Про що тривожиться автор?

— Які рядки вірша потрібно читати особливо піднесеним тоном?

5. Робота над змістом вірша.

- Де вся сім'я зібралася разом у це свято?

- Як ви розумієте рядки: «Ось батько з-за тих пирогів до рідні (навмисне пригнувшись»)?

Учні висловлюють свої припущення.

6. Опрацювання статті «Чи знаєш ти?» (с.115).

7. Робота за ілюстрацією

— Подивіться на ілюстрацію до цього вірша.

— Чи можемо ми віднести її до всього твору чи до певної його частини?

— Що зобразив художник на картині?

— Опишіть картину, використовуючи рядки з вірша.

8. Гра «Сніжинка»

Читання вірша учнями по одному стовпчику. Читає той учень, на парту якого впала сніжинка.

9. Гра «Розвідники»

- Позмагайтеся, хто швидше знайде стовпчик з такими словами:

• А в хаті наш батько…

• і щиро бажаю..

• Чи знаєм ми…

• яєчня, ковбаси…

• Чи ви мене бачите?

• Помолимо ж Бога…

10. Робота в парах.

Гра «Знайдіть риму»

Звичаї - … (таємничої),

чужі – (душі),

саней – (дітей),

цокоті – (покуті),

крученики – (вареники),

чолом – (столом),

жили – (столи).

Розминка для очей.

- Замружте очі, розплющіть їх.

- Намалюйте очима велику круглу сніжинку на стіні.

- Поставте долоньку перед очима, і таку ж сніжинку намалюйте очима на долоньці.

VІ. Конкурс знавців щедрівок

VІІ. Слухання щедрівки «Щедрик»

1. Інформація вчителя про щедрівку «Щедрик» в обробці Миколи Леонтовича.

Зараз ви послухаєте українську народну щедрівку «Щедрик» в обробці відомого композитора Миколи Леонтовича. Микола Леонтович знайшов текст народної щедрівки і просто написав до нього музику. А сам текст пісні був складений ще за язичницьких часів, коли люди вірили у багатьох богів. Бо у Щедрику співається про приліт ластівки.

А язичницький Новий рік святкувався на весняне рівнодення, тоді ж виконувались і новорічні щедрівки. Тоді ж і ластівки прилітали з вирію. Вперше ця щедрівка була виконана хором Київського університету 100 років тому. В цьому році українці святкують сторіччя від дня першого хорового виконання цієї щедрівки.

2. Слухання щедрівки

VIІІ. Підсумок уроку

Вправа «Незакінчене речення»

- Про які звичаї і обряди українського народу хотіли б дізнатися?

- Діти, я вам дуже вдячна за активну роботу на уроці. Я вами дуже задоволена.

ІХ. Домашнє завдання

Для допитливих – дізнатись про улюблену страву Щедрого вечора своєї родини.

Для інтелектуалів – скласти розповідь про звичаї Щедрого вечора

Для мислителів - навчитися виразно читати вірш.

- Вам сподобався наш урок?

Кому наш сьогоднішній урок сподобався, візьміть сніжинку у себе на парті і прикрасьте нашу дошку.














Немає коментарів:

Дописати коментар