пʼятниця, 3 лютого 2017 р.

Урок-діалог "Загадковий світ птахів"


Урок читання у 3 класі

Тема. Загадковий світ птахів.

Матеріал до уроку. Д. Павличко «Птиця», «Мрія». Прислів’я

Мета. Удосконалювати вміння учнів виразно читати поетичні твори; вчити визначати головну думку твору; розвивати зв’язне мовлення, мислення, уяву; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати інтерес до рідної мови; прищеплювати любов до природи. 

Обладнання. Малюнки учнів із зображенням лелек; таблиця з текстом, написана за методикою В. Едігея; таблиця букв; картки з надписами (для побудови асоціативного куща): «Що ми довідались про лелек?», «Художники», «Інформаційна група», «Читці», «Літературознавці», «Екологи», «Фольклорна група», «Народознавчі знання»; Конституція України, картки з надписами: веселик, бусол, чорногуз, бузько, бусьо, боцюн, лелека, гайстер, боцян; тексти з легендою «Бусол».

Хід уроку

І. Організаційна частина 

Привітання, побажання один одному. 

На уроці працюємо за девізом: 

Красиво читаємо,
Чітко розповідаємо,
Мову свою розвиваємо.

ІІ. Підготовка до вивчення теми

Ви вже знаєте, що в кожної країни є своє державні символи: герб, гімн, прапор. Але крім того в країнах є ще й інші символи. Які рослини є символами України? (Калина, верба, тополя). Який птах символізує довголіття? (Зозуля). Птахи-символи України - зозуля, соловей, ластівка та лелека. 

- У кого з вас удома є пташка? Яка саме? Як вона у вас з’явилася? Як ви доглядаєте за пернатим другом? 

ІІІ. Повідомлення теми уроку

На попередньому уроці ми вивчали вірші Д. Павличка. Він змалку любив спостерігати за природою. Згодом спогади дитинства знайшли відображення у віршах поета. Сьогодні ми ознайомимося з віршами, у яких йдеться про птахів. 

ІV. Робота над віршем «Птиця»

1. Первинне сприймання твору

Виразне читання вірша вчителем. 

- Від імені кого ведеться розповідь у вірші? 

2. Читання вірша учнями.

3. Аналіз змісту твору.

- Який настрій викликало у вас читання вірша?

- Чому?

- Чи зрадів хлопчик, упіймавши пташку?

- Які наміри були у нього?

- Чому пташка просилася на волю?

- Чи зуміла вона переконати хлопчика, щоб той її відпустив?

- У яких рядках вірша найвиразніше передається прагнення пташки до волі?

4. Виразне читання вірша учнями .

- З яким почуттям ви читатимете слова пташки?

4. Читання вірша в особах.

- Прочитайте всі питальні речення.

5. Словникова робота .

- Як звертається пташка до хлопчика? (Мій хлопче, дитино мила). 

- Як звертається хлопчик до пташки? (Моя пташина, пташко).

- Доберіть синонім до слова воля. (Свобода).

6. Визначення головної думки вірша. 

- Як ви гадаєте, яким за віком був хлопчик?

- Для чого він упіймав пташку?

- Чи зрозумів хлопчик, що пташечці краще жити на волі?

- Яка головна думка вірша? (Хоч і маленький, зрозумів я все. Моя рука ніколи і нікому ні кривди, ні біди не принесе).

- Як потрібно ставитися до пташок?

- Знайдіть у вірші «Птиця» слова, що римуються. 

V. Робота над віршем «Мрія»

На початку уроку ми згадали про птахів, які стали символами України. Один із таких птахів – лелека. І саме про цього птаха ще один вірш Д. Павличка «Мрія».

Самостійне читання вірша учнями. 

- Яка мрія була у хлопчика?

- Чому він хотів прибити колесо на хаті?

Читання вірша учнями вголос.

- Як ви гадаєте, чи поселяться лелеки над хатою хлопчика?

VІ. Вивчення нового матеріалу.

У підготовці до сьогоднішнього уроку ви були поділені на малі групи. Кожна група отримала своє домашнє завдання. 

Але одне завдання було спільне для всіх учнів. Пригадайте, яке саме? (Знайти гнізда лелек у нашому селі.) То чи є у нашому селі гнізда лелек? Де лелеки будують їх найчастіше? Біля чиїх будинків є лелечі гнізда? 

Побудова асоціативного куща

Звичайно, лелек ви теж неодноразово бачили, адже група художників гарно справилася із своїм завданням. 

На дошці будується асоціативний кущ. У центрі прикріплюється картка з надписом «Що ми довідались про лелек?», і з’являється перша гілочка з надписом «художники», друга - «інформаційна група». 

Виступи учнів.

Інформаційна група 

Учень 1. 

Де живе лелека – там щастя живе. Бо лелека – сонячний птах. Він зустрічає сонце вранці й проводжає його на спочинок увечері. 

Учень 2.

Цей великий красивий птах зі сніжно-білим і чорним оперенням здавна живе поблизу житла людей. З радістю зустрічають люди лелек навесні, коли ті повертаються до старих гнізд, влаштовують їм спеціальні пристрої на дахах, деревах, щоб птахи оселилися тут. 

Учень 3.

Лелеки живуть парами. Живляться вони не тільки жабами, а й мишами, комахами, жуками. Цим птахи приносять користь рибному і сільському господарству. 

- Але ж лелек у своїх віршах згадував не лише Д. Павличко, багато поетів присвятили свої вірші цим величним птахам. 

- Отож послухаємо, як підготували своє домашнє завдання читці. 

- Лелеко, лелеко, до осені далеко!

Викрикує на лузі засмагла дітвора.

А він веслує в хмарі з лелечихою в парі,

Мовляв, у вирій, друзі, мені ще не пора.

Дмитро Білоус 

Дивна птаха чорно-біла 

У гніздо на хату сіла,

Довгим дзьобом, знай, туркоче,

Ніби щось сказати хоче.

- Де ж це ти була?

- Далеко!

- Як зовуть тебе?

- …(Лелека)

В. Криленко 

(До асоціативного куща добавляється ще один надпис «Читці»). 

- Діти, а ви впевнені, що всі вірші, які ми щойно прослухали, про лелек? Адже в них згадується багато різних назв птахів – чорногуз, боцюн, бузько і інші. 

- Можливо, літературознавці нам допоможуть вирішити цю суперечку? Які відомості про лелек є в тематичному словнику? 

Відомості з тематичного словника 

Великий перелітний птах із довгими ногами та довгим прямим дзьобом; бусол, чорногуз, бузько, боцюн, гайстер, веселик, бусьо, боцян. 

(Добавляється нова гілка до асоціативного куща «Літературознавці»). 

Під час виступу учнів вчитель на дошці біля малюнків лелек прикріплює різні назви цього птаха.

VІІ. Фізкультхвилинка 

Ходить бусол по воді:

Чап! Чап!

Лічить жабок по одній:

Хап! Хап!

Перелякані жабки: 

Ква! Ква!

Пострибали під листки:

Раз! Два!

VІІІ. Хвилинка-цікавинка.

Я хочу приєднатися до літературознавців і надати вам цікаві відомості із енциклопедії про цього птаха. Але щоб прочитати те, що я вам принесла, вам потрібно попрацювати самостійно. Даний текст написаний за методикою В. Едігея. 

Учні самостійно ознайомлюються з деформованим текстом, а потім читають його вголос. 

Текст за методом В. Едігея 

киЛеле вутьжи зькобли 02 ківро, ютьзиму ан гахребе ногоземСеред рямо. сліроДо хипта суголо ен ютьма. даютьВідкла нівесна 6 – 3 лихбі єцья, з кихя резче сяцьмі ютьсяляз’яв раднібезпо шептатаня. куЛеле нонесеза од ноїЧерво гикни раУкїни.

ІХ. Продовження роботи над побудовою асоціативного куща.

Так як лелеки занесені до Червоної книги України, прошу екологів зачитати статтю 66 із Конституції України. 

Обговорення статті (до асоціативного куща добавляється нова гілка «Екологи», «Фольклорна група») .

- Що таке фольклор? 

- Як ви гадаєте, яке домашнє завдання мала фольклорна група? 

Виступи учнів.

Загадки

Летів птах через дах. Сів на воротях у червоних чоботях (лелека).

Хату на хаті має, жабам рахунок знає (лелека).

Довгонога, чорно-біла, 

У гніздо на хату сіла. 

Довгим дзьобом, знай, стукоче, 

Ніби щось сказати хоче (лелека).

Прислів’я 

Де лелека водиться, там щастя родиться.

Скоромовка 

Летіла лелека, заклекотіла до лелеченят.

Примовки 

Бузьок – чапля, 

Молока крапля.

І в горнець, і в скопець, 

А сам бузьок молодець.

Бузько – бузько, кинь колоду,

Чи на дощ, чи на погоду.

І, нарешті, остання гілочка нашого асоціативного куща «Народознавчі знання».

Інформаційна група:  читці,  художникии

Що ми довідались про лелек?

Фольклорна: літературознавці, екологи, народознавці.

Вчитель роздає учням тексти легенди «Бусол».

Самостійне читання учнів тексту.

Читання тексту в особах.

Робота над змістом прочитаного. 

Х. Рефлексія.

1. Робота в парах. Гра «Хто швидше?»

Учні отримують таблицю букв і намагаються якнайшвидше знайти різні назви лелеки.

В З Л Б В Г Б С В

О У Е І Ї А О Л Е

Д Г Л З К Й Ц М С

А О Е Х Ц Д Я Ш Е

Ц Н К О А У Н Ш Л

Б Р А Б У С О Л И

У О П Р С Т А У К

С Ч Х Ц У М Ш Б А

Ь В Г А Й С Т Е Р

О И Є Е Ж С Т У О

Т О П Р Б О Ц Ю Н

И Ж Б У З Ь К О Н

2. Інтерактивна вправа «Мікрофон».

- Чи цікаво вам було сьогодні на уроці?

- Що нового ви дізналися про лелеку?

Отже, наш урок пройшов немарно. У кожного з вас залишилося в пам’яті багато цікавої і корисної інформації. 

Домашнє завдання. 

Скласти опис лелеки або розповідь про нього. 






















Немає коментарів:

Дописати коментар