четвер, 2 лютого 2017 р.

Перекличка "Славетні українці"


Тема. Славетні українці.

Мета. Поглибити знання учнiв про Україну; прищеплювати любов до рідного краю, почуття гордості за славних синів і дочок держави; розширити змiст поняття громадянин України; розвивати мовлення учнiв; виховувати патрiотичнi почуття приналежностi до українського народу. 

Обладнання. Мультимедійна презентація «Славетні українці» 

Девіз уроку: Усі ми – це наша родина, це наша сім’я, це наша Україна. 

Хід години спілкування 

І. Органiзацiя классу.

II. Основна частина заняття. 

1. Слово вчителя. Кожна людина з великою любов’ю і душевним трепетом згадує те місце, де вона народилася, де промайнуло її дитинство, дитинство з дивосвітом-казкою, з материнською ласкою у затишній батьківській оселі. Нам з вами пощастило народитися і жити на чудовій, родючій землі у незалежній державі – Україні.

Учні.

1. Моя найкраща в світі сторона! 
Чарівна, неповторна Україна! 
Для мене в цілім світі ти одна 
І рідна, й мила, дорога, єдина! 

2. Красивий, щедрий рідний край,
І мова наша – солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься Україна. 

3. Ми всі малі пагінчики твої 
Прийшли у світ, щоб в нім добро творити. 
Хоч, може, й кращі є на цій землі краї, 
Та нам судилось в Україні жити.

4. Ми — патріоти — дочки і сини 
Для твого блага — все в житті здолаєм! 
Бо ти найкращий, краю мій ясний! 
Вітчизну й матір ми не вибираєм. 

Україна має багатовікову історію, яку творить її народ. Українці з давніх-давен славилися своїми здобутками у світі. Сьогодні ми з вами поговоримо про славетних українців, які зробили значний внесок у політичний, освітній, культурно - мистецький розвиток нашої держави. Із мережі Інтернет кожен із вас знайшов цікаві факти про відомих українців і сьогодні презентує свої знахідки однокласникам. 

Діти по черзі підходять до екрана й розповідають або зачитують окремі факти про відомих українців. 

Учитель. Перший цикл нашої переклички має назву «Відомі правителі та історичні діячі України»

1. Княгиня Ольга. Дуже відомою і в Україні, і далеко за її межами є княгиня Ольга. У далекому 903 році її ще маленькою дівчинкою віддали заміж за Ігоря, майбутнього великого князя, якому на той час виповнилося 25 років. Княгиня відома тим, що близько 955 року вона прийняла християнство й.мудро правила державою. 

2. Князь Володимир Великий. Після смерті князя Святослава трапилася війна між його синами за право керувати київським престолом. У результаті цієї війни переміг князь Володимир. Він приєднав до Києва багато племен, тому Київська Русь стала ще більшою та могутнішою Він будував захисні вали й фортеці, не раз виходив з військом проти кочівників і перемагав їх. Після смерті князя Володимира поховано у зведеній за його велінням Десятинній церкві. А ще він увійшов в історію як Володимир Хреститель, що запровадив на Русі християнство.

3. Князь Ярослав Мудрий. Головним завданням Ярослава Мудрого був захист рідної землі. Він розгромив кочівників і назавжди відкинув їх від кордонів київських земель. 3 ініціативи Ярослава в Києві розпочалося грандіозне будівництво. За Ярослава Мудрого було побудовано Софійський собор - головний храм Давньоруської держави. Усього в Києві за часів Ярослава було побудовано 400 церков. Ярослав Мудрий заснував бібліотеку й архів при Софійському соборі. Там же було засновано школу для «книжкового навчання». Школи були не тільки при монастирях, але також при великих церквах. 

4. Гетьман Богдан Хмельницький. Богдан Хмельницький – визначний український політичний і державний діяч. У 1648 році його було обрано гетьманом. За час свого гетьманування він запровадив ефективну податкову систему, збирався налагодити карбування власних грошей, встановив і підтримував дипломатичні стосунки з багатьма країнами Європи. 

5. Михайло Грушевський– перший Президент України. Змалечку малий Михайло почав навчатися дома, а до гімназії його потім зарахували відразу до 3-го класу. Під час навчання у гімназії Михайло почав писати свої перші оповідання. А вже в дорослому віці він написав більше двох тисяч наукових праць про істрію України. Після заснування Української народної республіки Михайла Грушевського було обрано Президентом

Учитель. Другий цикл наших розповідей – про відомих письменників, які стали гордістю України.

6. Тарас Шевченко - гордість українського народу. Народився в сім'ї селянина-кріпака в селі Моринці.. Рано лишився сиротою, грамоти навчився у дяка. У 14 років узятий "козачком" до двору поміщика Енгельгардта, із яким переїхав до Вільна, а потім до Петербурга. У 1838 клопотами К. Брюллова, В. Жуковського, О. Венеціанова та інших Тараса Шевченка було викуплено з кріпацтва. Тарас Шевченко був одним з найвидатніших майстрів українського образотворчого мистецтва. Він є автором понад тисячі мистецьких творів. 

На екрані проектуються кращі картини Шевченка.

Учитель. Ім'я Тараса Шевченка відоме в усьому світі: у багатьох країнах йому встановлено пам'ятники, його твори перекладені майже на всі мови світу. Він написав багато віршів і для дітей, і для дорослих. Багато з них ви читаєте і вчите напам’ять у початкових класах. Давайте прочитаємо деякі із них.

Діти читають поезії Шевченка.

7. Іван Франко. Дуже відомим письменником і поетом, який прославив нашу Україну далеко за її межами, є Іван Якович Франко. Він народився в родині сільського коваля, вчився у сільській школі. Його батько помер, коли Франкові було лише близько одинадцяти років. Саме про смерть батька Франко написав свій перший вірш. Вітчим добре поставився до свого пасинка і дав йому змогу продовжувати навчання. Франко написав майже п’ятдесят казок, та ряд оповідань: «Грицева шкільна наука» «Олівець», «Під оборогом». 

Учитель. Які твори Івана Франка ви знаєте? Про що вони? 

(Віршована казка «Лис Микита»)

8. Леся Українка – письменниця і поетеса. Народилася у Новограді-Волинському. Мати її - письменниця Олена Пчілка. У дев'ять років вона вже писала вірші, у тринадцять почала друкуватись.

Учитель. А зараз давайте всі колективно розкажемо, що вам відомо про життя Лесі Українки.

Діти розповідають, декламують її твори.

Учитель. Наступний цикл - «Культура і наука». 

9. Микола Амосов – один із найвідоміших у світі лікарів-хірургів. Багатьом людям врятовано життя завдяки науковим працям академіка Миколи Амосова. Він першим в Україні почав лікування хвороб серця хірургічним методом. Лікар зробив більше 5 000 операцій на серце. І зараз в інституті, який він створив, проводять найскладніші операції на серці. 

10. Ігор Сікорський. Серед видатних українців всім відоме ім’я Ігоря Сікорського. Він - геніальний авіаконструктор, який подарував світові декілька неперевершених моделей літаків та гвинтокрилів. 

11. Катерина Білокур - живописець. Читати, писати і малювати навчилась самотужки, жила у злиднях. Врна малювала квіти. Нерідко в одній картині поєднувала квіти весняні й осінні — тоді така картина створювалася з весни і до осені. Художниця сама робила пензлі — вибирала з котячого хвоста волосини однакової довжини і скріплювала їх. Її ім’я стало знане в Україні й поза її межами, про неї пишуть статті. В її рідне село Богданівку, раніше богом забуте село, як казала сама Білокур, почали навідуватися гості з Києва.

12. Василь Сухомлинський – видатний педагог і письменник. 22 роки він керував Павлиською загальноосвітньою школою, яка зараз названа його іменем. 

Учитель. Багато творів Василя Сухомлинського вивчається в початкових класах, багато є і в нашій бібліотеці. Чи уважно ви читали ці твори, ми зараз перевіримо. Дайте відповіді на мої запитання. 

- Оповідання «Дуб під вікном». Молодий лісник побудував у лісі хату. Під вікном посадив дуба. Через багато років дуб розрісся так, що затулив вікно. І лісниковій онучці стало темно в кімнаті. Вона попросила зрубати дуба. Як вчинив лісник? (Пішов копати фундамент, щоб перенести хату в інше місце.)

- Оповідання «Які вони бідні». Батько дуже рано здудив Сергійка і повів у поле. Там хлопчик почув, як співає жайворонок. Пісня пташки йому дуже сподобалася. Про кого казав Сергійко «Які вони бідні»?(Бо люди, які встають пізно, не можуть почути, як співає жайворонок, і Сергійко мовив «Які вони бідні»).

- Оповідання «Найласкавіші руки». Маленька дівчинка поїхала з мамою до великого міста і там заблукала. Коли дорослі запитували у неї про її маму, то вона відповідала. (Як кличуть маму?(Мамусею) Які у мами очі? (Найдобріші) Яке волосся? (Найкрасивіше) А руки які (Найласкавіші))

Учитель. Окремі учні класу отримали дещо незвичне завдання: розповісти про визначних особистостей нашого краю. Я допомогла їм відшукати необхідний матеріал, і ость вони презентують вам результати своїх пошуків.

13. Митрополит Йосиф – ревний поборник української церкви. Не кожен учень нашої школи знає, що в далекі часи, коли поліські землі належали полякам, у нашому селі господарювала родина українського митрополита Йосипа Тукальського-Нелюбовича. У мережі Інтернет про нього розповідає десяток сайтів. Але найцікавіше те, що він тісно працював вз Богданом Хмельницьким, захищав незалежність української церкви.

14. Матеуш Тукальський. У родині Тукальських-Нелюбовичів був відомий історик Матеуш, інколи його називали Матвій. Він писав історію польського народу, а тоді наш край теж належав до Польщі. У мутвицькому маєтку були його рукописи, які згоріли під час Другої світової війни. 

Учитель. Далі переходимо до розділу «Спорт». 

15. Сергій Бубка - легкоатлет, багаторазовий чемпіон та рекордсмен світу. Рано обрав своєю спортивною спеціальністю стрибки з жердиною. Бубка — шестикратний чемпіон світу. Йому належать фантастичні світові рекорди: 6,14 м на стадіоні та 6,15 м в закритому приміщенні. Його рекорди досі неперевершені. 

16. Андрій Шевченко. Часто серед найвідоміших у світі футболістів називають ім’я Андрія Шевченка. Він нагороджений найвищою державною відзнакою — «Герой України». 

17. Віталій і Володимир Кличко. Спільний професійний дебют братів Кличко відбувся у 1996 році в Німеччині, де кожен із братів переміг суперника. Обидва брати — кандидати наук. 

Учитель. І останній наш розділ на сьогодні – «Музика». 

18. Микола Лисенко – один із найвідоміших українських композиторів. Серед музичної спадщини композитора найвидатнішою є народна музична драма «Тарас Бульба», музика гімнів «Молитва за Україну» та «Вічний революціонер». 

19. Олександр Пономарьов - один із сучасних співаків, хто прославляє своїми піснями Україну далеко за її межами. Олександр Пономарьов народився в місті Хмельницькому. Талант до співу в Сашка проявлявся ще змалку, однак грошей на музичну школу в сім'ї не було, тому часто доводилось співати у дворі під супровід гітари. У дванадцять років пісню "Святая Анна" Сашко співав під вікнами дівчинки-однокласниці, яка йому дуже сподобалася. І лише наприкінці восьмого класу в Сашка з'явилося власне фортепіано. У 1998 р. йому присвоєно звання Заслуженого артиста України.

20. Руслана. Ще однією не менш відомою співачкою України є Руслана. Вона народилася у Львові. Музикою займається з чотирьох років. У 1995 році закінчила Львівську консерваторію ім.М.Лисенка по спеціальності «диригент, піаністка». У 2004 році - виборола 1 місце на пісенному конкурсі Євробачення із піснею «Дикі танці». 

21. Джамала. У цьому році переможцею Євробачення стала представниця кримських татар Джамала. 

Учитель. Давайте послухаємо цю пісню й поговоримо про її зміст.

Учитель. Сьогодні ми згадали багатьох видатних українців, які своїми досягненнями прославляли чи прославляють нашу державу, нашу Україну. Це були князі і гетьмани, письменники і поети, діячі культури і науки, спортсмени та співаки. Вони – українці, вони прославили свою Батьківщину. Усі вони стали відомими завдяки своїм старанням, завдяки своїй наполегливості. Будемо надіятися, що багато з вас, коли виросте, теж досягне небувалих висот. І ваше ім’я також будуть знати не лише українці, але й інші народи. 

Давайте разом подумаємо, що потрібно для того, щоб стати видатною людиною? (Відповіді дітей) І, звичайно ж, потрібно любити свою батьківщину і не забувати, що ми – українці.

Діти читають поезію «Українці мої»

Який же ми народ талановитий.
Куди не кинь - все вміємо створить.
Співати, вишити, сплести, пошити...
Але чого ж не вміємо ми жить,

Як нам належить, гордо, незалежно,
А не схиляти голову свою...
Любити край свій батьківський безмежно
І рідну мову в рідному краю.

У ніжній пісні, у танку легкому,
Ви мову веселкову оживіть.
Ніколи не наслідуйте чужому,
По-доброму, по-світлому живіть.

Бо ми народ прадавній - українці!
Тож не цураймось коренів своїх.
На рушникові хліб в нас для гостинця
Хто йде з добром у гості - для усіх!

Немає коментарів:

Дописати коментар