четвер, 2 лютого 2017 р.

Презентація навчального проекту "Поетична світлиця Лесі Українки"


Тема. Поетична світлиця Лесі Українки. Презентація навчального проекту.

Матеріал уроку. Леся Українка (біографічні відомості). Леся Українка «Давня весна».

Мета. На основі дослідження життя і творчості Лесі Українки вчити учнів здійснювати проектну діяльність; поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях поетеси; вдосконалювати навички виразного читання, вміння зв’язно висловлювати свої думки, збагачувати словниковий запас учнів; формувати вміння вести пошуково-дослідницьку діяльність; розвивати навички роботи в групі; викликати захоплення великою силою волі поетеси, виховувати любов до рідної мови, її багатства.

Обладнання: портрет Лесі Українки, добірка її творів для дітей, комп’ютер, мультимедійна презентація, відеофільм, ілюстрації до поетичних творів Лесі Українки, записи пісень «На зеленому горбочку» та «Давня весна», фото із музеїв Лесі Українки, кросворди для роботи в парах, вишита скатертина.

Тип уроку: урок-презентація.

Хід уроку

І. Організаційна частина

І знову кличе дзвоник в клас,
Знання нові чекають нас,
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Емоційне збудження.

Учень.

У нашім класі на столі 
Портрет стоїть у рамі.
Він всім знайомий:
І мені, і татусеві, і мамі.
З портрета дивиться на нас
Землячка-поетеса.
Це - гордість нашої землі,
Нескорена, незламна Леся.

Учитель: Чи знаєте ви, чому наш сьогоднішній урок читання присвячений саме Лесі Українці? (Якщо не знають, то запропонувати прочитати 1-й абзац тексту про Лесю Українку, у якому вказана дата народження). Сьогодні, 25 лютого, – день народження Лесі Українки. Тому сьогоднішній урок читання ми присвятимо саме їй. Хто вона? Якого роду? Які вірші писала? (Слайд 1). 

Якби мої думи німії
Та піснею стали без слова,
Вони б тоді більше сказали, 
Ніж вся моя довга розмова. 

Ці слова написала Леся Українка. Вони стануть епіграфом нашого уроку.

ІІІ. Презентація проекту. 

Учитель. Отож, 25 лютого 1871 року в невеликому волинському місті Звягелі (нині Новоград-Волинський) у сім’ї Косачів народилася донька, яку назвали Ларисою. (Слайд 2).

Це потім вона стане великою поетесою, це потім її мужній голос пролунає на всю Україну і на весь світ. А поки що росте собі звичайна дівчинка. Не зовсім, правда, звичайна. Все її цікавить, захоплює, чарує: і чому веселка схожа на барвистий пояс, і чому пташки по-різному співають, і про що гомонять старезні дуби, що верхів’ям сягають хмар. Її привітні сірі очі з однаковою теплотою дивилися і на сільських діток, що прибігали до неї гратися, і на багатьох видатних людей, що бували в їхньому домі. 

До сьогоднішнього уроку група інформаторів готувала біографічні відомості про життя Лесі Українки, група декламаторів повторювала вірші поетеси, які вивчалися в 2 та 3 класах, група художників малювала ілюстрації до творів Лесі Українки. Отож слухаємо інформаторів, що вони повідомлять нам про життєвий шлях поетеси.

1. Презентація проекту. Група інформаторів. 

Учень 1. (Слайд 3). Зростала Леся у великій дружній родині, де панувала повага й любов одне до одного. У родині було двоє хлопчиків і четверо дівчат. Малою вона найбільше товаришувала з братом Михайлом, який був старший від неї на півтора року. Вони завжди бавилися разом і ніколи не сварилися – обоє були лагідної, доброї вдачі. А що вони були завжди нерозлучними, то їх прозвали спільним прізвиськом - Мишелося. 

Учень 2. (Слайд 4). Але в той же час Леся була не зовсім звичайною дитиною: у 4 роки самотужки навчилася читати, у 5 років пише листи родичам, у 6 – декламує безліч віршів напам’ять і вишиває татові сорочку, у 9 – вже грає на фортепіано. І хоча Леся жодного дня не ходила до школи, не сиділа за шкільною партою, проте, завдяки матері, здобула гарну освіту, вивчила 13 іноземних мов.

Учень 3. (Слайд 5). Сім’я Косачів жила в місті Новограді-Волинському, у Луцьку, але найбільше вони любили свій будинок у Колодяжному. Тому зараз відкритий будинок-музей Лесі Українки і в Колодяжному, і в Новограді-Волинському.

Учень 4. (Слайд 6). Батько Лесі Петро Антонович Косач був юристом. Мати Лесі Українки Ольга Петрівна Косач походила зі старовинного роду Драгоманових, була письменницею. Свої твори вона підписувала псевдонімом Олена Пчілка. Де б не жила велика родина Косачів, мати завжди заводила пасіку. Вона любила спостерігати, як невтомно трудяться працьовиті бджоли. Так само невтомно все життя працювала і Олена Пчілка. Це вона навчила своїх дітей працювати для свого народу, любити Україну та рідну мову. 

Учитель. Так, батьки вчили Лесю шанувати свій народ, звичаї і, звичайно, рідну мову. Ліля, Лесина сестра, згадує: «Панські діти виховувалися тільки польською або російськими мовами. Наша мати поклала собі за мету, насамперед, навчити нас гарної рідної мови і народних українських звичаїв, а вже потім ознайомити з культурою інших народів. Усі дивувалися, що ми ходили в національному одязі й розмовляли українською».

ІV. Перегляд відеофільму «Родина Косачів».

Обговорення відеофільму.

V. Інсценізація уривка з оповідання Лесі Українки “Дивна дівчинка”.

Автор. Стежинкою біжить дівчинка. Добігла до останньої хати, за якою вже починався ліс, густий та дрімучий. Під хатою сидить бабуся старенька.

Бабуся. А куди це ти, дитино, йдеш?

Леся. До лісу, бабусю.

Бабуся. До лісу? А хіба ти лісовика чи русалку не боїшся?

Леся. А чого мені боятися? От я в книжечці читала про русалку, то вона зовсім не страшна.

Бабуся. У книжечці? А хіба ти читати вмієш?

Леся. Вмію. Всі ж уміють.

Бабуся. Дивна ти , дівчинко! Убрана як усі люди, і говориш по-нашому, і от читати вмієш. Хто тебе навчив?

Леся. Матуся.

Бабуся. То й мати вміє читати? А чия ж ти? Щось я тебе ніде не бачила.

Леся. Бо я недавно із Звягеля приїхала. Я, Косачівна, а зовуть мене Леся.

Бабуся. То ти панова донечка? Я не знала, що з панночкою розмовляю. Пани ж усе по-московському говорять.

Леся. Чого ж нам мови своєї соромитися? Всі родичі так розмовляють. А тіточку в Сибір вивезли, за те, що по-українському говорила.

Бабуся. А от коли тіточку засудили, то чи не страшно тобі по-українському говорити і одягатися?

Леся. Ой ні, бабусю, нізащо в світі своєї мови не відцураюся!

Бабуся. Що ж, бачу завзята, рости велика!

Леся. До побачення, бабусю! 

Автор. І пішла далі стежиною, замислившись.

Учитель.. Так згадує Леся Українка своє дитинство. То скажіть, якою мовою виховувалися панські діти, а якої мовою з дитинства розмовляла Леся?

VІ. Самостійне опрацювання статті «Леся Українка». 

VІІ. Робота в парах. Розгадування кросворда.

Перевірка усвідомлення змісту прочитаної статті за допомогою кросворда. 

Завдання до кросворда:

1. Коли народилася Леся Українка?

2. Як звали маму Лесі?

3. Справжнє ім’я поетеси.

4. Яку назву мав перший вірш Лесі Українки?

5. Якою хворобою ще з дитинства хворіла Леся?

Слайд 7: лікування Лесі Українки.

6. Справжнє прізвище поетеси.

7. У якому місті в Грузії померла Леся Українка?

8. Хто порадив юній поетесі взяти такий псевдонім?

9. Де похована Леся Українка?

Слайд 8: пам’ятник на могилі поетеси.

10. Яку назву мав перший надрукований вірш Лесі Українки?

11. Літературний псевдонім мами Лесі Українки – відомої письменниці.

12. Як звали брата Лесі, з яким вони завжди були нерозлучними?

VІІІ. Презентація проекту. Група декламаторів.

- Які за жанром твори писала Леся Українка?

- Писала Леся багато. Її твори складають 12 томів. 

- До сьогоднішнього уроку група декламаторів повторювала вірші поетеси, які ми вивчали в 2 та 3 класах.

- Читання дітьми віршів Лесі Українки напам’ять.

1. «Вишеньки».

- Як ви гадаєте, у якому віці написано цей вірш? ( У дитячі роки)

2. «На зеленому горбочку…»

3. «Як дитиною бувало»

4. Інсценізація вірша «Мамо, іде вже зима…» 

- Мамо, іде вже зима,
Снігом травицю вкриває,
В гаю пташок вже нема…
Мамо, чи кожна пташина
В вирій на зиму літає? –
В неньки спитала дитина.
- Ні, не кожна, – одказує мати, –
Онде, бачиш, пташина сивенька
Скаче швидко отам біля хати, 
Ще зосталась пташина маленька.
- Чом же вона не втіка?
Нащо морозу чека?
- Не боїться морозу вона,
Не покине країни рідної,
Не боїться зими навісної,
Жде, що знову прилине весна.
- Мамо, ті сиві пташки
Сміливі, певно, ще й дуже,
Чи то безпечні такі, –
Чуєш, цвірінькають так,
Мов їм про зиму байдуже!
Бач – розспівалися як!
- Не байдуже тій пташці, мій синку,
Де б водиці дістати краплинку,
Де під снігом поживку шукати.
- Нащо ж співає? Чудна!
Краще шукала б зерна!
- Спів пташині потіха одна, –
Хоч голодна, співа веселенько,
Розважає пташине серденько,
Жде, що знову прилине весна.

ІХ. Презентація проекту. Група художників.

- То про що писала Леся Українка в своїх творах? 

- Давайте поглянемо на роботи наших художників. Це ілюстрації до творів поетеси.

Х. Фізкультхвилинка з використанням пісні на слова Лесі Українки “На зеленому горбочку”.

ХІ. Опрацювання вірша Лесі Українки «Давня весна».

1. Вступне слово вчителя: Відгадайте загадку:

Привітанням журавля 
Я пробуджую поля, 
Небеса і ручаї 
Та заквітчую гаї. 
І усякий мене зна! 
Відгадали? Я…(весна)

- Так, через кілька днів за календарем до нас завітає весна: весела, щедра, мила. Весна – найжаданіша пора у житті людини, її завжди зустрічали радісно й урочисто. Після довгої зимової холоднечі та негоди всім кортіло поспілкуватися з живою природою – власними очима побачити, як прокльовуються з-під землі перші ніжні квіти, як прилітають птахи і лунають їх дружні співи. 

Весна для Лесі Українки – це час, коли їй не так болить, це відчуття припливу сил, енергії, прагнення насолоджуватися, радіти від тих змін, які відбуваються в природі. Поезія «Давня весна», яку ви зараз прослухаєте, написана під час хвороби. Як же сприймає прихід весни поетеса? Це ми дізнаємося, ознайомившись із змістом даного вірша.

2. Слухання вірша «Давня весна». Робота з ілюстрацією. 

Учитель читає вірш напам’ять.

- Який спогад він викликав у вас?

- Розкажіть який настрій буває у вас навесні, коли бачите, як цвітуть сади, пригріває ласкаве сонечко, співають пташки.

3. Словникова робота.

весела я ясна

хвора шум мила

радісна весна щедра

тісна квітки зелений

білесенькі хатина самотна

4. Читання слів «луною» за вчителем.

- Що спільного між словами І та ІІІ строф?

- Яке слово зайве у ІІ ? Чому?

- Доберіть антоніми до слів І строфи.

- Доберіть синоніми до слів ясна, мила.

- Поясніть значення слова самотна. 

5. Читання вірша учнями (мовчки).

- Хто головний герой вірша? Від чийого імені ведеться розповідь?

6. Опрацювання змісту вірша. Робота над образними засобами твору.

- Знайдіть у вірші рядки, у яких про весну говориться як про живу істоту.

- Яким був спочатку настрій дівчинки? Чому вона була дуже сумна?

- Який дарунок принесла весна поетесі? Як про це сказано у вірші?

- Як потім змінився настрій дівчинки? Чим це було викликано?

- Як це можна передати під час читання?

- Як поетеса описує у вірші пробудження природи: вітру, дерев, пташок? Прочитайте ці рядки.

- Який дарунок принесла весна поетесі?

- Як ви розумієте вислів «промінням грала, сипала квітки»?

- Що означає вислів «співало все, сміялося, бриніло»? (Усе цвіло довкола, співали пташки, раділи люди весні?)

- Як ви думаєте, чому вірш названо «Давня весна», а не просто «Весна»? (Мабуть, враження від весни, яку згадує поетеса, було таким сильним, що воно не забулося і через багато років).

7. Мовно-логічне завдання (словникова робота).

- З’єднайте слова середньої колонки з відповідними прикметниками, щоб утворилися словосполучення із вірша.

- Знайдіть рими у вірші, підберіть свої.

- Скільки разів у вірші зустрічається слово весна? (6)

8. Гра « Що я чую, що я бачу». 

- Назвати все, що бачили, коли слухали вірш.

- Назвати все, що чули, коли слухали вірш.

9. Виразне читання вірша вголос. 

Попередньо визначають темп і тон читання. Спостерігають за зміною інтонації протягом звучання вірша: перша і друга строфи - оклична інтонація, у двох останніх рядках інтонація знижується до розповідної. Голосом передають сум поетеси.

10. Узагальнююча бесіда.

- Яке значення мала весна в житті Лесі Українки? 

Весна пробуджує все довкола, впливає на почуття людей, настрій. Гілочка яблуні, яка заглянула у вікно до хворої Лесі, ніби дорогоцінні ліки, приглушила її страждання, надихнула на творчі звершення.

11. Слухання пісні на вірш «Давня весна».

- Мабуть, пророчими були ті слова Лесі Українки, які стали епіграфом нашого уроку, бо ж дійсно багато її віршів стали піснями. 

ХІІ. Оцінювання учнів. Домашнє завдання. Хочу подякувати вам за підготовку до уроку, за ваші відповіді, за ваші знання, за розуміння поезії, за вашу любов до Лесі Українки, яку ми сьогодні відчули. 

Оцінювання учнів.

Домашнє завдання:

1 група (середній рівень) Навчитися виразно читати вірш «Давня весна».

2 група (достатній рівень) Знайти та прочитати інші твори Лесі Українки. 

3 група (високий рівень) Дізнатися більше про пам’ятні місця, що пов’язані з ім’ям поетеси. Підготувати повідомлення «Що знають про Лесю члени моєї родини?»

ХІІІ. Підсумок уроку.

- Із творами та життям якого поета ми сьогодні глибше знайомилися? 

- Який із прослуханих сьогодні віршів вам сподобався найбільше?

- Що нового дізналися про поетесу?

- А зараз, підсумовуючи свої знання про поетесу, виконаємо вправу «Асоціативний кущ».

Учитель. Леся Українка – славна донька України. Вона любила рідну Україну і служила їй своїм палким словом. Олена Журлива писала:

Видатні поети ніколи не залишають нас.

Вони відходять у безсмертя.

Не стерлась райдужна сторінка,

Не вмерла пісня лісова,

Безсмертна Леся Українка

Була і є повік жива.

Наш урок підійшов до завершення, але у вас є можливість ще глибше ознайомитися із творами Лесі Українки. Завітайте до нашої бібліотеки. Там ви зможете взяти для самостійного опрацювання ось ці книги поетеси. 

(Перегляд книг, які заходяться на виставці).

Немає коментарів:

Дописати коментар