Тема. Дитина вдома. Побутові небезпеки.
Мета. Ознайомити учнів із небезпекою, яка може підстерігати їх удома; формувати вміння і навички, що допоможуть уникнути побутових небезпек за відсутності батьків; спонукати учнів до виконання правил поведінки вдома; виховувати в дітей обережність, уміння діяти розсудливо в різних життєвих ситуаціях.
Обладнання. Підручник, зошит, ноутбук, мультимедійна дошка, проектор, ілюстрації до теми уроку, предметні малюнки, ілюстрації до казок «Котик і Півник», «Вовк та семеро козенят», таблиця «Небезпека вдома», матеріали до гри «Вибери безпечні ігри».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель.
Вже дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав,
То ж і ви часу не гайте,
Працювати починайте.
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
Один вдома
Сьогодні мама зранку
Пішла у магазин,
А синові сказала:
- Побудеш сам – один.
А ще тебе я прошу:
Помий, будь ласка, посуд,
І яблука в корзинку
Склади й постав під стінку.
Закрий у ванній кішку,
Щоб не було біди,
І по обіді в ліжко
Сестричку поклади.
Отак сказала мама
І десь пішла собі,
А в сина переплуталось
Усе у голові.
Він посуд склав під стінкою,
Накрив його корзинкою
Гарячою водою всі яблука помив,
Сестричку, бідолашку, у ванній зачинив,
І вкрай намучив кішку, заштовхуючи в ліжко.
Так, справді дуже важко, коли ти –сам-один,
Коли надовго мама іде у магазин.
- То про що ми сьогодні будемо говорити на уроці?
Інтерактивна гра «Мікрофон».
- Розкажіть, чим ви займаєтеся, коли залишаєтеся вдома самі?
Висновок: треба знати, які ігри можуть бути небезпечними.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми поговоримо про будинок, де живе кожен з нас, і про звичайні речі в нашій оселі. А також зустрінемося з героями мультфільмів, простежимо за їхніми діями і вчинками, навчимося приймати правильне рішення, коли немає вдома дорослих.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Гострі, колючі та ріжучі предмети.
Робота над загадками
- Кожен будинок – це не просто дах і стіни. Своє житло людина наповнила зручними механізмами, пристроями. У будинку кожної людини багато речей: побутова техніка, посуд, одяг, меблі, гострі і ріжучі предмети і багато іншого. Усі ці речі – наші помічники, вони допомагають людині. Відгадайте про них загадки!
1. Хто його в руки не візьме – завжди по голові б’є. (Цвях)
2. Два кінці, два кільця, а посередині – цвях. (Ножиці)
3. Хоч зубата, та не вилка, дерево пиляє ... (Пилка)
4. Нагостри його і ріж, все поділить рівно... (Ніж)
5. З гострим лезом, не задира, нарубає дров… (Сокира)
- Молодці! Усі загадки відгадали. Пропоную з'ясувати, що ж може бути небезпечним удома? Назвіть, про які предмети, що колють і ріжуть, йшлося в загадках?
- Чим ще можна продовжити цей перелік? (Кнопки, шило, виделки)
- Яких правил ми повинні дотримуватися, щоб ці предмети залишалися безпечними?
Вивчення правил безпеки
• Намагайтеся працювати у присутності дорослих, або порадьтеся із ними перед роботою.
• Ніколи не користуйтеся незнайомими інструментами.
• Ріжте завжди в напрямі від себе.
• Не залишайте гострі предмети без нагляду.
• Усі гострі предмети та ті, що колють і ріжуть, потрібно обов’язково класти на свої місця.
Висновок: порядок у будинку потрібен не лише для краси, але й для безпеки.
2. Вогонь. Ліки.
Гра «Вибери безпечні ігри»
Скласти слова з переплутаних складів, обрати серед них назви тих предметів, що є безпечними для гри та інших занять удома. До обраних слів підібрати малюнок і прикріпити до таблиці «Заняття вдома».
Га кни (книга), мі но до (доміно), шин ка ма (машинка), ки сір ни (сірники), ку ки би (кубики), ка ляль (лялька), ки лі (ліки), ки шаш (шашки), ли паз (пазли), кон тор струк (конструктор).
- Яких малюнків ми не прикріпили до таблиці «Заняття вдома»? Чому?
- Куди ми їх повинні прикріпити?
- Чи знаєте ви, де у вас дома зберігаються ліки? Чи приймали ви коли-небудь ліки? У яких випадках?
- Хто вам давав ліки?
- Чи можна без дозволу батьків приймати будь-які ліки навіть у випадку хвороби? Що може статися?
- Чому небезпечно гратися сірниками? (Може виникнути пожежа)
Складання правил поведінки в разі виникнення пожежі
• Коли спалахнув вогонь, треба швидко вибігати на вулицю через двері чи вікно, розбивши його.
• Коли загорівся одяг, то треба впасти на підлогу і качатися, щоб загасити полум’я.
• Рятувати малюків треба взявши їх за руки.
• Якщо пожежа невелика, можна загасити її за допомогою піску або цупкої тканини, накинувши її зверху.
• У разі виникнення пожежі слід телефонувати за номером 101.
• При опіках треба звернутись до швидкої допомоги за номером 103.
Висновок: гратися вдома можна тільки іграшками.
V. Оздоровча хвилинка (відеофізкультхвилинка).
VІ. Продовження роботи над вивченням нового матеріалу.
3. Побутові прилади. Газ.
Перегляд відеоуроку обережності «Побутові прилади».
- Зараз ви подивитеся урок обережності з тітонькою Совою. А після перегляду разом складемо правила обережності при поведінці з побутовими приладами.
• Якщо в будинку чути запах газу, потрібно повідкривати двері та вікна для провітрювання і покликати когось із дорослих.
• Користуватися газом та електричними приладами потрібно тільки в присутності дорослих.
4. Побутова хімія.
- Розгляньте малюнок. Що ми можемо віднести до побутової хімії? (лаки, фарби, розчинники, пральні порошки, засоби для миття посуду, засоби від мишей…)
- Хто зазвичай дома ними користується? Для чого?
- Предмети побутової хімії отруйні і вибухонебезпечні. Вони повинні зберігатися окремо від продуктів. На етикетках пляшок має бути напис «Небезпечно».
Складання правил користування побутовою хімією
• Не відкривай жодних упаковок із побутовою хімією.
• Не користуйся отруйними й легкозаймистими речовинами без дорослих.
- Важливе правило для дітвори – незнайомі предмети до рук не бери.
VІІ. Фізкультхвилинка.
Сидимо урок у класі, затекли всі м’язи наші,
Розім’ятись вже пора, встали всі – «Фізкульт-ура!»
Очі наші поморгали, ми всі в піжмурки пограли,
Вправо, вліво, вгору, вниз, очі відпочили скрізь.
Покрутили головою, і плечима повели,
Пальці трішки розім’яли, лікті в норму привели.
Саме час понахилятись вправо, вліво і вперед,
Ліктями колін дістатись, а долонями – паркет.
Дуже гарно присідаєм і уже вкінці стрибаєм.
Ось така фізкультхвилинка нас бадьорить кожен час,
Вдих і видих заспокоїть. «Краще всіх знання у нас!»
VІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота з підручником
- Чому кухня – це небезпечне місце для ігор і розваг?
- Чому не можна гратися на балконі, біля відчинених вікон?
2. Робота в парах.
Аналіз ситуацій, зображених на картках.
- Що ви могли б порадити дітям, які зображені на цих малюнках?
2. Аналіз казкових ситуацій.
- Сьогодні вранці я отримала телеграми, які надійшли на нашу адресу. Давайте послухаємо їх і довідаємося, що ж трапилося.
• « Діти, допоможіть! Котик –братик мене не чує, забрала мене Лиска за кленові ліси, за круті гори, за швидкі води. Допоможіть!»
- Діти від кого ця телеграма? (Від Півника)
- З якої він казки? («Котик і Півник»)
- А що з ним трапилось і чому? (Півник був неслухняний, відкрив вікно для лисиці, от вона його і забрала).
• А ось ще одна телеграма. « Любі друзі, допоможіть. Нас семеро, ми дуже маленькі і потрапили у біду. Сірий Вовк хоче нас з'їсти».
- А ця телеграма від кого? ( Від маленьких козенят )
- А як ви думаєте, чому маленькі Козенята потрапили у біду? (Тому що вони не послухалися своєї матері і відкрили двері Вовкові)
- Отже, запам’ятайте правило
Якщо ви самі вдома,
То запам’ятайте:
Ви людину незнайому
В дім свій не пускайте!
3. Гра « Підкажи словечко».
• Не потрібно торкатися чайника, який стоїть на вогні, оскільки він... (гарячий).
• Не потрібно брати пральний порошок, оскільки він... (отруйний).
• Якщо стався нещасний випадок, потрібно викликати… (Швидку допомогу).
• Електрична розетка може бути небезпечною, якщо сунути в неї … (пальці).
• Порядок в оселі потрібен не лише для краси, але й для … (безпеки).
ІХ. Підсумок уроку.
- Скажіть над якою темою ми сьогодні працювали?
- Що вам сьогодні на уроці було найцікавішим?
- Що вам здалося найважчим?
- То які небезпечні ситуації можуть трапитися з дітьми, коли вони залишаються вдома самі?
- Яких правил ви повинні дотримуватися, щоб колючі, гострі і ріжучі предмети залишалися безпечними?
- Яких правил слід дотримуватися, щоб не отруїтися ліками та шкідливими речовинами?
- За яким номером телефону слід викликати швидку медичну допомогу?
Немає коментарів:
Дописати коментар