четвер, 2 лютого 2017 р.

Урок-роздум «Коли хочеш у добрім світі жити, маєш із природою дружити. «Ялинка» С. Носань, «Ялинка» Олександр Олесь»


Тема. Урок-роздум «Коли хочеш у добрім світі жити, маєш із природою дружити. «Ялинка» С. Носань, «Ялинка» Олександр Олесь».

Мета. Удосконалювати навички вираз¬ного читання, уміння швидко орієнтуватися в тексті; порівнювати зміст різних творів, збагачувати словник учнів; розвивати образне мислення; виховувати спостережливість, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: виставка учнівських зимових пейзажів; ілюстрації із зобра-женням зимового лісу, ялиночки для словникової роботи, штучна ялинка, прикраси, сніжинки-склади.

Хід уроку

I. Організація класу.

Привітання.

- Добрий день! У добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Сядьте рівненько,
Посміхніться гарненько,
Візьміть собі у кулачок
Хороший настрій на урок.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

- Діти, а що ви сьогодні помітили, коли зайшли вранці до нашого класу? (штучну ялинку). 

- А ялинка ця справжня чи штучна?

- Як ви думаєте, хто міг її принести до нас у клас?

- А коли у ваших будинках з’являються ялинки?

- Хто їх приносить? 

- Чим ви прикрашаєте ялинки?

- Сьогодні на уроці ми дізнаємося, хто ж приніс нам цю ялиночку і чому.

Робота над девізом уроку.

Коли хочеш в добрім світі жити,

Маєш із природою дружити.

Завдання:

- Прочитайте девіз уроку.

- Що означає «маєш із природою дружити?»

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

- Сьогодні на уроці ми читатимемо оповідання «Ялинка» Сергія Носаня та вірш «Ялинка» Олександра Олеся.

- Чи можете ви передбачити, про що піде мова у творах, прочитавши їх назви?

- Справді, в них розповідається про ялинку. А більше ми дізнаємося, коли опрацюємо запропоновані твори.

Інтерактивна гра «Павутинка».


Оскільки читатимемо ми з вами про ялинку, я пропоную вам пограти в інтерактивну гру, яка називається «Павутинка». Назвіть слова, які ви уявляєте собі, коли бачите, або чуєте слово «ялинка».

новорічні прикраси

Снігурка Новий рік іграшки Різдво

сніжинки Ялинка Дід Мороз

сніг новорічний ранок

IV. Сприймання та засвоєння матеріалу уроку.

Робота над оповіданням Сергія Носаня «Ялинка».

1. Первинне сприймання тексту.

Завдання перед читанням.

- Усі діти люблять новорічні та різдвяні свята. У ці дні окрасою наших осель стають ялинки. Зараз ви послухаєте оповідання Сергія Носаня «Ялинка». Запам’ятайте його дійових осіб.

Читання оповідання вчителем.

- Хто дійові особи в оповіданні?

- В яку пору року відбувались події?

- Що вирішив робити автор після розмови з Карпом Івановичем?

2. Словникова робота.

Гра «Слова розгубилися».

- Необхідно зібрати сніжинки і прочитати слова: прикра-шаємо, по¬го-моніли, кра-суню, бо-лісно, нищи-ти, щонай-менше, вті-хи, сміт-ник.

3. Самостійне читання тексту (прочитати текст самостійно, підготуватися до читання в особах).

4. Читання оповідання в особах.

5. Аналіз змісту. Вибіркове читання. 

— З ким зустрілися тато і Оленка? +

— Ким працював Карпо Іванович? 

— Хто такий лісник?

— Звідки несли ялинку? +

— Чому лісник пожалів деревце? Про¬читайте.++

— Закінчіть речення «Якби моя воля…»+

— Що вирішив автор після розмови з лісником?+

— Яка головна думка твору?

— Чи погоджуєтесь ви з думкою ліс¬ника? Чому?

— Прочитайте питальні речення (3), окличні(1-2).

6. Інтерактивна вправа «Обери позицію».

- Існує дві протилежні думки: ялинки вирубувати не слід і ялинки можна вирубувати. Я пропоную вам подумати, порадитися в парах, обрати ту позицію, яка відповідає вашим переконанням, і визначити найбільш вагомі аргументи на користь обраної позиції.

Опрацювання вірша О. Олеся «Ялинка».

1) Первинне ознайомлення.

— Я пропоную послухати вірш Олександра Олеся. Як і для чого ходив його герой до лісу, ви скаже¬те після того, як послухаєте вірш «Ялинка».

Виразне читання вірша вчителем.

— Для чого ж ходив герой вірша Олек¬сандра Олеся до лісу?

— Кого він там зустрів?

2) Словникова робота.

(Прочитати самостійно пірамідки слів на ялиночках. Пояснити зна¬чення кожного слова.)

3) Самостійне читання (мовчки) та аналіз твору.

Завдання перед читанням (визначити, від чийого імені ведеться у ньому розповідь)

— Чому зайчик напав на хлопчика?

— Які почуття переживав зайчик?

— А тепер, читаючи слова зайчика, передайте почуття, які, на вашу дум¬ку, відчував пухнастик.

V. Фізкультхвилинка

Я намалюю зайчика для вас – раз.

Це у нього бачите голова – два.

Це у нього вушка догори – три.

Це стирчить у нього хвостик сірий – чотири.

Це очиці весело горять – п’ять.

Ротик, зубки, хай морквинку їсть – шість.

Шубка тепла хутряна на нім – сім.

Ніжки довгі, щоб гасав він лісом – вісім.

Ще навколо посаджу дерева – дев’ять.

І хай сонце сяє в піднебессі – десять.

VІ. Продовження роботи над віршем О. Олеся «Ялинка».

4) Читання вірша за особами.

5) Порівняння прочитаних творів

- Що спільного у змісті вірша з опові¬данням?

6) Робота над змістом твору.

— На що схожий вірш? 

— Знайдіть і прочитайте рядки вірша, які описують реальні події.

— Прочитайте рядки, які роблять цю поезію схожою на казку.

— А чи ходили ви до лісу взимку?

— Як виглядає ліс у цю пору року?(Перегляд учнівських робіт)

— Чи зрозуміли ви, чому необхідно оберігати, а не рубати ялинки?

— Як ви думаєте, хто ж приніс ялиночку до нас у клас? А чому зайчик приніс нам штучну ялиночку? 

- Чим, на вашу думку, відрізняється цей зайчик від тих, з якими ви зустрічалися в інших прозових та поетичних творах? (Наш зайчик рішучий, сміливий, адже він захищає ялинку.) 

7)Творчо-емпатійна вправа.

- Сьогодні ми читали оповідання та вірш про ялинку. Кожен з вас обрав для себе позицію щодо вирубування ялинок. 

Я пропоную вам уявити себе на місці ялинки. Що вона може відчувати, коли бачить людину із сокирою? А як почувається ялинка, коли біля неї збираються лісові мешканці? 

8) Розповідь учителя про святкування Нового року в різних країнах.

- Яке зимове свято дуже люблять діти? Як вбирають будинок на це свято?

Нема на світі такого народу, який би не зустрічав Новий рік. Але в кожного народу є свої новорічні традиції. 

- У Японії зустрічають Новий рік протягом цілого тижня. Перші три дні їдять лише рис, а в наступні дні бенкетують. 

- В Африці Новий рік зустрічають наприкінці квітня, коли закінчується посушливий сезон. Біля джерела «новою» водою наповнюють посуд і несуть його додому на голові.

- У Гвінеї перед Новим роком вулицями водять слонів – символ могутності та багатства.

- В Ефіопії Новий рік зустрічають у вересні.

- У Швейцарії на це свято до дітей на віслюку приїжджає святий Йосиф і вручає малюкам подарунки. Для віслюка ставлять на підвіконні тарілку з сіллю. 

9) Виразне читання вірша. Конкурс «Кращий декламатор».

10 )Робота в парах. 

Читання вірша «Звернення яли¬нок».

— Хто до вас звертається? Чому серце у ялинок тремтить саме перед Новим роком? 

— Які почуття переживають ялинки?

— А які почуття викликають у вас новорічні ялинки?

VІІ. Підсумок уроку

Заключне слово вчителя. 

- Гарне, струнке дерево ялинка. Воно важко проростає, довго росте. А у передноворічні дні ялинки вирубують тисячами. Але ж штучні деревця такі ж гарні, як і справжні. І ними також можна прикрасити будинок до свята. 

- А так як Новий рік вже наближається, давайте разом вберемо нашу ялиночку, щоб вона у гарному вбранні чекала новорічних та різдвяних свят.

Підсумок роблять діти.

Сьогодні на уроці читання ми..

— Прочитали...

— Що спільного у цих творах?

— Дізнались...

— Зрозуміли...

VIІІ. Домашнє завдання

1. С. 96—98, виразно читати, відповіда¬ти на запитання.

2. Через кілька днів у нашій школі буде проходити виставка «Букет замість ялинки». Подумайте, можливо ви теж зможете запропонувати за-мість ялинки на Новий рік якийсь виріб чи букет, щоб було і гарно, і святково?

Немає коментарів:

Дописати коментар