Тема. Символи зарічненської землі.
Мета. Поглиблювати інтерес учнів до історії рідного краю, ознайомити дітей із символами свого району; формувати патріотичні почуття - любов до рідного краю і гордість за нього, відповідальність за його долю; дати дітям можливість відчути свою при¬належність до української нації.
Обладнання: карти України та Рівненської області; малюнки учнів на тему «Зарічненщина моя»; слайд-фільм «Зарічненщина – мій рідний край»; кросворд «Цікаві клітинки»; герб, прапор Зарічного, туристичний герб Зарічненського району.
Хід уроку
1. Вступне слово вчителя.
Кожна людина з великою любов’ю згадує те місце, де вона народилася, де пройшло її дитинство, де відкрився для неї казковий дивосвіт. То її батьківська затишна оселя, родинне вогнище, маленька батьківщина. У кожного з вас є дім, де живете ви, ваші мама, тато, братики і сестрички. Маленькі батьківщини кожного разом утворюють нашу велику державу Україну.
Учитель показує Україну на карті.
2. Бесіда про Україну та її символи.
- Що ж таке Україна?
Відповіді учнів
Україна - це наша земля, наш рідний край зі слав¬ною багатовіковою історією, з мудрими, талановити¬ми людьми, із чарівною піснею, що дивує весь світ, з державними символами, невмирущими народними традиціями, з мальовничою природою. Україною звуться ті землі, на яких здавна живе український народ, а найбільша частина цих земель - то є велика Україна, що степом великим стелиться аж до Чорного моря. По ній тече могутня річка Дніпро.
Учитель показує на карті.
Давайте прочитаємо вірш уголос, передаючи інтонацією замилування красою природи рідного краю.
Усе моє, що зветься Україна
Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, -
Оці степи, це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе як є — дорога, явори,
Усе моє, все зветься Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
Що хоч спинись і з Богом говори...
(Л.Костенко)
- Як ви зрозуміли зміст вислову «Усе моє, все зветься Україна»?
- Які державні символи має кожна країна? (Герб, Прапор і Гімн.)
- Опишіть Прапор і Герб України.
- Що таке гімн? (Урочиста пісня держави.)
- Послухайте Гімн України.
Звучить Державний гімн України.
- Назвіть авторів Гімну України. (Поет Павло Чубинський, композитор Микола Вербицький.).
- Окремі населені пункти також мають свої символи - прапори, герби.
3. Перегляд слайд-фільму «Зарічненщина – мій рідний край».
Перед тим, як ми будемо говорити про сиволи нашого району, переглянемо слайд-фільм про Зарічненщину.
4. Презентація досліджень «Символи Зарічненщини».
На екрані проектуються зображення.
Кожен учень готувався до сьогоднішнього заняття, шукав інформацію про те, що зображене на прапорі та гербах району. А ще мав поясними, чому саме такі зображення на них відтворені.
Розповідь про герб Зарічного.
Герб Зарічного - це офіційний символ, що відображає історію та природні особливості нашого краю. Це перетятий щит. У верхньому синьому полі летить білий лелека з червоним дзьобом та червоними ногами, чорними пір’їнами на крилах та хвості. На нижньому золотому полі виростають три стеблинки рогозу із зеленими стеблами й листками та чорними голівками.
Розповідь про прапор Зарічного.
Прапор Зарічного – квадратне полотнище із двох рівновеликих горизонтальних смуг: на верхньому синьому тлі летить білий лелека з червоним дзьобом та червоними ногами, чорними пір’їнами на крилах та хвості. На нижньому золотому полі виростають три стеблинки рогозу із зеленими стеблами й листками та чорними голівками. Ці знаки відображають характерні для нашої місцевості представників фауни і флори.
Розповідь про туристичний герб Зарічного.
На верхній частині щита – гніздо лелек, яких так багато на Поліссі. В центрі – поїзд, що курсує нині маршрутом «Антонівка – Зарічне». Це одне із семи чудес Рівненщини. Улюбленим заняттям багатьох наших земляків є полювання та рибалка, про що свідчать зображені на гербові мисливець із рушницею та щука. Позначені тут три населені пункти району: Нобель, Зарічне та Острівськ. Це улюблені місця відпочинку туристів.. Обрамлюють туристичний герб району зображення чорниці та журавлини – найпоширеніших ягід нашого краю. Наше село, район - це теж Україна.
5. Пояснення учнями кожного із зображень.
6. Цікаві клітинки «Наші прапори».
Перевіримо ваші знання про символи нашої держави за кросвордом, який розданий кожному із вас. Читаємо по черзі запитання й колективно знайдемо на них відповідь. А коли завершимо роботу, зможемо прочитати у виділених клітинках ключове слово кросворду.
1. Що, крім прапора та гімну є символом кожної держави? (Герб.)
2. Синонім до слова «прапор». (Стяг.)
3. Назва нашої держави. (Україна.)
4. Колір - символ сонця на Державному прапорі України. (Жовтий.)
5. Жовтий колір Державного прапора України сим¬волізує... (життя).
6. Колір лелеки на гербі Зарічного. (Білий.)
7. Почуття, яке приносить людям сонце - сим¬вол жовтого кольору Державного Прапора України. (Радість.)
8. Колір - символ миру на Державному прапорі України. (Синій.)
9. Яку ниву символізує жовтий колір Державного прапора України? (Пшеничну.)
10. Жовто-блакитний символ України. (Прапор.)
У виділених клітинках учні читають слово «свято».
7. Гра «Прочитай і поясни зміст афоризмів».
• Люби свій народ не тому, що він славний, а тому, що він рідний.
• Хто соромиться свого народу, той сам себе со¬ромиться.
• Хто не любить свою Батьківщину, той сирота.
- Складіть міні-твір роздум за одним із прислів’їв.
8. Гра «З’єднай прислів’я - мудрість народів світу».
І найсолодший хліб шукай собі домівку.
Не шукай чужини — будуй на славу.
Лише на рідній землі на чужині смаку не має.
Краще загину, ніж зраджу Батьківщину.
Свою державу коли маєш домівку.
9. Творча робота в групах.
За поданим початком оповідання усно складіть про¬довження, додавши опис прапора України та прапора Зарічненщини.
Екскурсія Зарічним
Гарно. Радісно. Осінь. Вийшла другокласниця Оленка на площу з мамою. А там людей! Ідуть з усіх кінців… Іще теплий осінній вітер колише жовто-блакитні прапори. І злива голосів!..
- Це святкове дійство на честь річниці незалежності України. Подивись, Оленко, які гарні прапори, - сказала мама.
- А я знаю, чому прапор України жовто-блакитний, - відповіла донька.
- Чому?
Учні продовжують текст.
10. Підсумок заняття.
- Про що ми сьогодні говорили?
- Що нового дізналися?
Аби патріотичний настрій супроводжував вас і надалі, ми послухаємо на закінчення вірш «Наша Батьківщина»:
Любі друзі! Хоч маленькі,
Ми вже добре про це знаєм,
Що зовемось українці
Й українських предків маєм.
Батько, мати, брат, сестричка
І всі інші члени роду —
Всі належать до одного
Українського народу.
Бо родитись українцем —
Це велика честь і слава,
Рідний край свій полюбити —
Найважніша з усіх справа.
(Р. Завадович).
Немає коментарів:
Дописати коментар